Wiadomości

Dzielnicowy z puckiej komendy promował bezpieczeństwo na drodze wśród nastoletnich użytkowników hulajnóg elektrycznych

Data publikacji 20.05.2025

Dzielnicowi z powiatu puckiego, wypełniając swoje codzienne obowiązki służbowe, informują mieszkańców powiatu puckiego o zasadach profilaktyki dla użytkowników hulajnóg, segway`ów, deskorolek, wrotek czy rolek. Podkreślają, że wspólne dbanie o bezpieczeństwo pozwala na komfortową i bezpieczną jazdę, a także minimalizuje ryzyko wypadków i kolizji.

Dzielnicowi podnoszą świadomość prawną, zwłaszcza młodych mieszkańców naszego powiatu, którzy mogą nie znać wszystkich obowiązujących zasad. Starają się w ten sposób zapobiegać wykroczeniom i przestępstwom. Podkreślają, że wraz z rozwojem transportu, np. wzrost liczby hulajnóg elektrycznych, pojawiają się nowe zagrożenia i sytuacje wymagające dostosowania zachowań i egzekwowania przepisów.

W weekend dzielnicowy z puckiej komendy, przeprowadzał rozmowy z młodymi użytkownikami hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego i wspomagającego ruch. Informował młodych hulajnogistów, by przed jazdą sprawdzali stan techniczny – hamulce, oświetlenie. Zawsze korzystali z kasku i odblasków, aby zwiększyć swoją widoczność i chronić głowę w razie upadku. Dzielnicowy podkreślał, by dostosowali prędkość do warunków na drodze i własnych umiejętności.

Wspominał o infrastrukturze i poruszaniu się, podkreślając, że użytkownicy rowerów, hulajnóg elektrycznych, segway, deskorolek, wrotek i rolek, powinni korzystać z wyznaczonych ścieżek rowerowych i chodników, jeśli są dostępne. Na jezdni mogą poruszać się wyłącznie rowerzyści, zachowując ostrożność i dostosowując prędkość do warunków ruchu. W miejscach, gdzie nie ma wyznaczonych ścieżek, jazda powinna odbywać się po jezdni, z zachowaniem szczególnej ostrożności.

Dzielnicowy mówił o oświetleniu i odblaskach, obowiązku korzystania z oświetlenia pojazdów po zmroku oraz w warunkach ograniczonej widoczności. Użytkownicy powinni nosić odblaskowe elementy odzieży lub akcesoria, które zwiększają widoczność na drodze, zwłaszcza w godzinach wieczornych i nocnych. 


Policjant dodał, że niezbędne jest noszenie kasku ochronnego podczas jazdy, który chroni głowę przed urazami w przypadku upadku, kolizji lub nagłego hamowania. Kask zmniejsza ryzyko poważnych obrażeń mózgu, wstrząsów czy złamań czaszki. Dzięki temu jazda staje się bezpieczniejsza, a ryzyko poważnych konsekwencji zdrowotnych znacznie się obniża. To prosty, ale bardzo skuteczny sposób na zwiększenie własnego bezpieczeństwa podczas korzystania z roweru, hulajnogi, deskorolki czy innych pojazdów miejskich i sportowych.

 

 

 

 

 

 

Życzył każdemu szerokiej i bezpiecznej drogi

Powrót na górę strony