Wiadomości

MUNDUROWI PODSUMOWALI ZESZŁOROCZNE WYNIKI PRACY

Data publikacji 18.02.2015

Wczoraj w puckiej komendzie odbyła się uroczysta odprawa roczna z udziałem zaproszonych gości. Komendant powiatowy insp. Piotr Bolin podsumował zeszłoroczne wyniki pracy swoich policjantów. Z policyjnych statystyk wynika, że od 2005 roku sukcesywnie maleje liczba przestępstw, rośnie również skuteczność wykrywcza puckich policjantów. Bezpieczniej w porównaniu do 2013 roku było również na drogach.

Wczoraj w puckiej komendzie odbyła się uroczysta odprawa roczna z udziałem zaproszonych gości. Komendant powiatowy insp. Piotr Bolin podsumował zeszłoroczne wyniki pracy swoich policjantów. Z policyjnych statystyk wynika, że od 2005 roku sukcesywnie maleje liczba przestępstw, rośnie również skuteczność wykrywcza puckich policjantów. Bezpieczniej w porównaniu do 2013 roku było również na drogach.

Początek każdego roku to czas podsumowania osiągniętych w roku ubiegłym wyników pracy i wskazanie obszarów, w których osiągnięto zamierzone cele oraz takie, nad którymi trzeba bardziej popracować. Wczoraj komendant powiatowy podczas uroczystej odprawy podsumował zeszłoroczne osiągnięcia swoich podwładnych porównując je do 2013 roku. Odprawę uświetnili zaproszeni goście I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku insp. Marian Szlinger, Starosta Powiatu Puckiego Jarosław Białk oraz były i nowy Prokurator Rejonowy w Pucku.

Inspektor Bolin w swoim wystąpieniu przedstawił na początku ilość spraw w podstawowych kategoriach przestępstw jakie zarejestrowano na przestrzeni 9 ostatnich lat. W 2005 roku puccy funkcjonariusze wszczęli ponad 1,6 tys. przestępstw. W roku ubiegłym ich ilość wyniosła 653, a więc spadła o prawie tysiąc. Analogicznie szef puckich mundurowych przedstawił działania wykrywcze. Z analizy wynika, że swoją skuteczność w wykrywaniu sprawców przestępstw policjanci podnieśli dwukrotnie (20,2 % w 2005 roku do 42,9% w 2014).

Ilość ogółu przestępstw w roku ubiegłym do roku 2013 zmniejszyła się o prawie 20%, o 13% zmniejszyła się ilość przestępstw kryminalnych. Mniej było także włamań i kradzieży oraz rozbojów. O ponad 7% wzrosła natomiast ilość przestępstw z kategorii bójki i pobicia oraz uszczerbku na zdrowiu. Funkcjonariusze zanotowali mniej przestępstw gospodarczych o prawie 14%. Wzrosła natomiast ilość zatrzymań sprawców przestępstw narkotykowych.

Policjanci z prewencji podsumowali istotny z punku widzenia obywateli czas reakcji na zdarzenie. Policjanci w ubiegłym roku podejmowali swoje działania w czasie średnim nieprzekraczającym osiem minut, co jest bardzo dobrym wynikiem, skracając go tym samym do roku 2013 o ponad 1,5 minuty. A podjętych w roku 2014 interwencji było ponad 6 tys.

Kolejnym aspektem pracy policjantów jest dbałość o bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Statystki policyjne wskazują, że sytuacja na drodze poprawiła się przede wszystkim w kwestii zdarzeń z udziałem pieszych. Niebagatelne znaczenie miała prowadzona przez mundurowych akcja „Widoczny pieszy kierowcę cieszy”. Ilość wypadków drogowych zmniejszyła się o prawie 18% (93 wypadki w 2014 do 113 wypadków w 2013 roku), ilość ofiar w wypadkach spadła o połowę. Z 16 w roku 2013 do 8 w roku ubiegłym. Nieznacznie bo tylko o 1,9% wzrosła ilość kolizji (10 zdarzeń). Policjanci puckiej drogówki w roku 2014 przeprowadzili ponad 34 tys. badań stanu trzeźwości, o ponad 3 tys. więcej w porównaniu do 2013 roku plasując się na II miejscu w województwie. Policjanci wobec osób naruszających przepisy ruchu drogowego zastosowali ponad 6,7 tys. środków prawnych, to wzrost o prawie 7%.

W połowie ubiegłego roku w ramach znowelizowanych przepisów o ruchu drogowym i konieczności używania elementów odblaskowych po zmroku poza obszarem zabudowanym funkcjonariusze puckiej Komedy rozdali ponad 1,7 tys. różnych elementów odblaskowych w szczególności opaski i kamizelki, a w ramach konkursów dla dzieci także czapeczki, plecaki, nakładki na ramę roweru oraz inne przedmioty z elementami odblaskowymi. Te działania przyczyniły się spadku zdarzeń drogowych z udziałem pieszych o prawie połowę (13 wypadków z udziałem pieszych w roku 2013 do 7 takich zdarzeń w roku 2014).

Komendant Powiatowy Policji w Pucku wraz z gośćmi pozytywnie ocenili pracę policjantów i podziękowali im za ich wkład i zaangażowanie w realizację zadań oraz poprawę bezpieczeństwa publicznego.

Funkcjonariusze nie spoczęli jednak na laurach i od początku br. wyzerowali liczniki statystyczne i zamierzają swoją skuteczność potwierdzić na przyszłorocznym podsumowaniu, co oczywiście przełoży się na większe bezpieczeństwo mieszkańców.

Powrót na górę strony