Wiadomości

BEZPIECZNE WAKACJE

Data publikacji 24.06.2016

Rozpoczęły się długo oczekiwane wakacje kiedy większość z nas będzie korzystać z kąpieli słonecznych, zabaw i innych atrakcji policjanci Powiatu Puckiego będą czuwać nad bezpieczeństwem. Wakacje to dla mundurowych okres wytężonej pracy. Przeczytaj porady na temat bezpieczeństwa.

Rozpoczęły się długo oczekiwane wakacje. Kiedy większość z nas będzie korzystać z kąpieli słonecznych, zabaw i innych atrakcji policjanci Powiatu Puckiego będą czuwać nad bezpieczeństwem. Wakacje to dla mundurowych okres wytężonej pracy. Przeczytaj porady na temat bezpieczeństwa.

 Okres wakacji letnich to czas, w którym policjanci Powiatu Puckiego mają niezwykle dużo pracy. Pracy związanej z zapewnieniem bezpieczeństwa m.in. na drogach, podczas imprez plenerowych oraz w okolicach plaż i na terenach wodnych.

Żeby wakacje były udane, a wrażenia po nich niezapomniane musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Przed wyjazdem trzeba odpowiednio zadbać o pozostawione domy, mieszkania i majątek. Jeśli mamy zaufanego sąsiada, bądź członka rodziny poinformujmy go o naszym wyjeździe i poprośmy o przypilnowanie naszego dobytku. Pozostawmy informację, gdzie będziemy przebywać oraz numer telefonu kontaktowego. Będziemy spokojniejsi wiedząc, że ktoś czuwa nad pozostawionym majątkiem.

Jadąc samochodem pamiętajmy:

- przed dłuższą trasą należy wypocząć i odpowiednio przygotować pojazd do drogi,

- nie przekraczać dozwolonej prędkości

- bezwzględnie zapinać pasy bezpieczeństwa

- dzieci przewozić w fotelikach bądź innych specjalnych urządzeniach do tego przystosowanych

- nie wsiadać za kierownicę po spożyciu nawet najmniejszej ilości alkoholu, bądź narkotyków

- nie wyprzedzać na zakazach i w miejscach niebezpiecznych o niedostatecznej widoczności

- właściwie włączać się do ruchu

- na długich trasach koniecznie organizować przerwy w podróży na zregenerowanie sił.

 

Korzystając z publicznych środków transportu pamiętajmy:

- bagaż, torby podróżne nie trzymaj w miejscu łatwo dostępnym

- pieniądze, karty bankomatowe, kredytowe, dokumenty podziel i trzymaj w różnych miejscach (nigdy w tylnej kieszeni spodni czy spodenek)

- zabierz tylko niezbędne dokumenty ( jadąc pociągiem nie potrzebujesz dokumentów od samochodu)

- kupując w miejscach publicznych nie pokazuj ile masz  gotówki, to przyciąga uwagę przestępców)

- pilnuj sprzętu: telefonu komórkowego, laptopa, aparatu fotograficznego. To wciąż chodliwy towar.

- w pociągach nie korzystaj z pustych przedziałów, wybieraj miejsca, w których są już ludzie i możesz liczyć na ich wsparcie

- nie pozostawiaj rzeczy bez dozoru, mogą paść łatwym łupem przestępców.

 

Kiedy dojedziesz na miejsce:

- znajdź kwaterę, której właściciel ceni bezpieczeństwo: jest monitoring, sejf na kosztowności, dozorca, recepcja, parking lub miejsca postojowe na zamykanej posesji. Takie kwatery będą droższe, ale będziesz mieć większe poczucie bezpieczeństwa, a tym samym komfort podczas wypoczynku.  

- udając się na miejsce imprez korzystaj z głównych ciągów komunikacyjnych, unikaj miejsc odludnych, mało uczęszczanych, zaciemnionych,

- staraj się poruszać w grupie. Nigdy samotnie,

- jadąc po mieście lub poza nim: autem, motocyklem, rowerem czy idąc pieszo pamiętaj, że w każdym przypadku jesteś pełnoprawnym/-ą uczestnikiem/-czką ruchu drogowego. Masz prawa, ale nie zapominaj o obowiązkach i zawsze przestrzegaj przepisów drogowych.

- podczas imprez dyskotekowych unikaj alkoholu, którym ktoś nieznajomy chce cię poczęstować – może zawierać „pigułkę gwałtu”, po której całkowicie możesz stracić świadomość i paść ofiarą przestępstwa”.

 

Kiedy korzystasz z wypoczynku nad wodą pamiętaj:

- korzystaj przed wszystkim z plaż strzeżonych, na których znajdują się stanowiska ratowników WOPR

-  zapamiętaj, w którym miejscu się znajdujesz, na plaży wśród tysięcy kocy, ręczników i parawanów naprawdę można się zgubić.

- w takim miejscu jak plaża szczególnie uważaj na dzieci, bardzo łatwo mogą się zgubić (możesz skorzystać z opaski i założyć ją dziecku na rękę, napisz na niej dane dziecka i numer twojego telefonu – ułatwi kontakt, gdy dziecko się zgubi, pamiętaj o niezwłocznym powiadomieniu ratowników, policjantów – pomogą w poszukiwaniach)

- plaża to miejsce publiczne, a kąpielisko ma swój regulamin. Zapoznaj się z nim to unikniesz kłopotliwych sytuacji,

- po opalaniu, nie wchodź bezpośrednio do zimnej wody – unikniesz szoku termicznego.

- przed wejściem do wody zapoznaj się z temperaturą wody, a przede wszystkim kolorem flagi na stanowisku ratowników: czerwona – bezwzględny zakaz kąpieli

- przestrzegaj poleceń ratowników WOPR, ich zadaniem jest dbać o twoje bezpieczeństwo, a nie uprzykrzać tobie zabawę. - nie wchodź do wody po alkoholu i bezpośrednio po zjedzeniu obfitego posiłku

- korzystając z kąpielisk niestrzeżonych oddalonych znacznie od stanowisk ratowników odwlekasz w czasie nadejście fachowej pomocy. Kąpiel w takim miejscu to ogromne ryzyko.

- PAMIĘTAJ Morze Bałtyckie to żywioł – z nim nie można pójść na kompromis. Przekraczając pewne zasady ryzykujesz życie swoje i innych osób, które ruszą ci z pomocą.

Stosując się do tych kilku podstawowych porad możesz mieć pewność, że wakacje będą bezpieczne i udane. W każdej sytuacji można liczyć na pomoc policjantów.

Pamiętajmy jednak, że funkcjonariusze będą stosować zasadę „ZERO TOLERANCJI” wobec piratów drogowych i przestępców.

 

Powrót na górę strony