PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ BEZPIECZNY PIESZY
Wczoraj (03 kwietnia br) na terenie powiatu puckiego policjanci z drogówki przeprowadzili akcję pod kryptonimem "Bezpieczny Pieszy". Działania te mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a zwłaszcza na przestrzeganie przepisów związanych z korzystaniem z dróg przez pieszych. Podczas działań nadzorem objęte zostaną też miejsca wskazane w Krajowej Mapie Zagrożeń.
Wczoraj (03 kwietnia br.) na terenie powiatu puckiego policjanci z drogówki przeprowadzili akcję pod kryptonimem "Bezpieczny Pieszy". Działania te mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a zwłaszcza na przestrzeganie przepisów związanych z korzystaniem z dróg przez pieszych. Podczas działań nadzorem objęte zostaną też miejsca wskazane w Krajowej Mapie Zagrożeń.
Wczorajsze działania policjantów z ruchu drogowego trwały od wczesnych godzin porannych i objęły miejsca wskazane na Krajowej Mapie Zagrożeń. Stróże prawa na terenie całego powiatu kontrolowali zachowania pieszych oraz kierujących. Mundurowi bardzo czujnie reagowali na wszelkiego rodzaju przewinienia popełniane przez niechronionych uczestników ruchu drogowego. W rezultacie odnotowali 14 przypadków nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego przez pieszych. Główną przyczyną nałożenia mandatu przez funkcjonariuszy było przechodzenia przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. W 14 przypadkach przepisy prawa naruszyli kierowcy samochodów. W sumie policjanci wystawili 27 mandatów.
Również wczoraj w godzinach popołudniowych funkcjonariusze ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej kierującego rowerem. Podczas rozmowy wyczuli od niego alkohol. Badanie alko-testem potwierdziło, że mieszkaniec gminy puck ma w organizmie przeszło promil alkoholu w organizmie. Mężczyźnie grozi kara grzywny od 50 zł do 5 tys. zł, zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne od pół roku do 3 lat, kara pozbawienia wolności na okres od 5 do 30 dni.
Zadaniem policyjnych działań było zmniejszenie ilości zdarzeń drogowych z udziałem pieszych i kierujących rowerami oraz przypomnienie, że piesi są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. Policjanci przekonywali pieszych do noszenia elementów odblaskowych, które zdecydowanie poprawiają bezpieczeństwo osób na drogach.
Obowiązkiem pieszych poruszających się po zmroku wzdłuż trasy jest noszenie elementów odblaskowych w sposób widoczny dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Pieszy wyposażony w odblask widoczny jest po zmroku dla kierującego autem z odległości 150 – 200 metrów, co daje kierowcy czas na wykonanie odpowiedniego manewru, a tym samym przekłada się na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg.