DEBATA NA TEMAT BEZPIECZEŃSTWA
W świetlicy Rodzinnych Ogródków Działkowych im Obrońców Kępy Oksywskiej w Pogórzu policjanci z Pucka wzięli udział w debacie społecznej pod hasłem „POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE – MOŻESZ MIEĆ NA NIE WPŁYW” na temat „BEZPIECZŃSTWA W MIEJSCU ZAMIESZKANIA I W MIEJSCU REKREACJI I WYPOCZYNKU”. Głównym celem spotkania było określenie, w jaki sposób Policja oraz inne podmioty funkcjonujące w środowisku lokalnym powinny współdziałać z mieszkańcami w zakresie stosownej reakcji, ograniczania oraz przeciwdziałania zagrożeniom zgłaszanym przez społeczeństwo poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa.
W świetlicy Rodzinnych Ogródków Działkowych im. Obrońców Kępy Oksywskiej w Pogórzu policjanci z Pucka wzięli udział w debacie społecznej pod hasłem „POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE – MOŻESZ MIEĆ NA NIE WPŁYW” na temat „BEZPIECZŃSTWA W MIEJSCU ZAMIESZKANIA I W MIEJSCU REKREACJI I WYPOCZYNKU”. Głównym celem spotkania było określenie, w jaki sposób Policja oraz inne podmioty funkcjonujące w środowisku lokalnym powinny współdziałać z mieszkańcami w zakresie stosownej reakcji, ograniczania oraz przeciwdziałania zagrożeniom zgłaszanym przez społeczeństwo poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa.
W ubiegłym tygodniu w świetlicy Rodzinnych Ogródków Działkowych im. Obrońców Kępy Oksywskiej w Pogórzu odbyła się debata społeczna skierowana do mieszkańców Pogórza. Łącznie w debacie uczestniczyło 28 osób. W spotkaniu wziął udział Komendant Powiatowy Policji w Pucku insp. Rafał Kwapisiewicz, Komendant Komisariatu Policji w Kosakowie asp.szt. Grzegorz Karczewski, funkcjonariusze z komisariatu w Kosakowie, Przewodniczący Zarządu Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Obrońców Kępy Oksywskiej w Pogórzu, Zastępca Przewodniczącego Zarządu oraz zgromadzeni mieszkańcy.
Komendant w trakcie swojego wystąpienia poruszył temat aplikacji „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”. W trakcie rozmowy tłumaczył jakie znaczenie ma to innowacyjne narzędzie i zachęcał do rozsądnego korzystania z prężnie działającej aplikacji dzięki, której mieszkańcy mogą anonimowo wskazać policji miejsca potencjalnie niebezpieczne. Podkreślił jak ważnym elementem jest pozyskiwanie od społeczeństwa informacji dotyczących wybranych kategorii przestępstw i wykroczeń jak i zagrożeń, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa. Ponadto stróże prawa omawiali różne przykłady związane z oszustwami na wnuczka czy funkcjonariusza oraz na co zwracać uwagę żeby nie doszło do oszustwa.
Przybliżono również funkcję aplikacji ,,Moja Komenda’’ wyszukiwarki działającej w trybie offline, która ma ułatwiać kontakt dzielnicowego danego rejonu z mieszkańcami, którzy potrzebują zwrócić się z konkretną sprawą bezpośrednio do policjanta dbającego o ich rewir.
Następnie podsumowano statystykę dotyczącą zdarzeń kryminalnych odnotowanych na terenie Pogórza. Kolejnym zagadnieniem poruszonym w trakcie spotkania było bezpieczeństwo pieszych w ruchu drogowym. Policjanci rozmawiali o zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach, konieczności noszenia odblasków poza terenem zabudowanym, przechodzeniu w wyznaczonych miejscach. Mundurowi zwrócili uwagę uczestnikom spotkania, że bezpieczeństwo w ruchu drogowym leży w rękach wszystkich użytkowników dróg.
Uczestnicy spotkania wyrazili zadowolenie co do umożliwienia im udziału w debacie, chętnie i aktywnie uczestniczyli w rozmowach oraz zadawali pytania. Debatę niewątpliwie należy ocenić pozytywnie, jako potrzebną, pozwalającą na poznanie problemów środowiska działkowców, w głównej mierze osób starszych wiekiem.