Wiadomości

„SENIORZE NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ!”

Data publikacji 31.01.2019

W minionym tygodniu policjantka Komendy Powiatowej Policji w Pucku w ramach działań prewencyjnych „Seniorze nie daj się oszukać!” spotkała się z seniorami w Domu Pomocy Społecznej w Pucku. Głównym tematem spotkania było bezpieczeństwo osób starszych oraz to jak nie stać się ofiarą przestępstwa, zwłaszcza oszustwa.

Sprawcy przestępstw działają w różnorodny sposób i za pomocą różnych metod, wykorzystując najczęściej zaufanie i dobre serce seniorów. Bardzo często oszuści pukają do drzwi pod różnymi pretekstami, np. z prośbą o wodę czy coś do jedzenia, oferując sprzedaż artykułów przemysłowych bądź też podając się za osoby reprezentujące urzędy (listonosz, pracownika ZUS-u, siostra PCK, hydraulik lub przedstawiciela fundacji czy stowarzyszenia). Po podstępnym wejściu do mieszkania, wykorzystując nawet chwilową nieuwagę, okradają domowników. 

Bardzo często popełnianym przestępstwem, którego ofiarami padają ludzie starsi, jest wyłudzenie pieniędzy przez osoby podające się za członków rodziny lub bliskich znajomych, pod pretekstem pilnej życiowej potrzeby. Jest to przestępstwo określane zwrotem "na wnuczka". Sprawcy dzwonią na telefon domowy przedstawiając się jako wnuk, wnuczka, siostrzeniec lub siostrzenica (głos w telefonie jest zniekształcony i starsi ludzie często myślą, iż dzwonią faktycznie osoby z rodziny. Oszuści prowadzą rozmowę w specyficzny sposób, tak aby potencjalna ofiara sama domyśliła się i zgadła z kim rozmawia, często też aby sama zaoferowała udzielenie wsparcia finansowego. Kiedy już zdecyduje się na pomoc, sprawca sam deklaruje odbiór pieniędzy w miejscu zamieszkania ofiary, po czym dzwoni po raz kolejny, podaje błahy powód, dla którego nie może osobiście odebrać pieniędzy i mówi, że wyśle zaufaną osobę, której należy je przekazać. Dlatego zazwyczaj sprawców jest co najmniej dwóch - jeden typuje ofiarę i wprowadza ją w błąd, a kolejna osoba odbiera pieniądze. 

W czasie spotkania z osobami starszymi, które odbyło się w Domu Pomocy Społecznej w Pucku, sierż. szt. Małgorzata Kotarba omówiła metody działania oszustów oraz zainscenizowała sytuacje, z jakimi mogą się spotkać osoby starsze. Zwróciła szczególną uwagę na to jak ustrzec się przed tego typu zagrożeniami. Podstawowe zasady są następujące: nie wpuszczać do mieszkania osób obcych; jeśli nie znamy odwiedzającego - spytać o cel jego wizyty; poprosić o pokazanie dowodu tożsamości lub legitymacji służbowej czy identyfikatora - uczciwej osoby nie zrazi takie postępowanie powodowane ostrożnością; w razie wątpliwości należy umówić się na inny termin, sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub innej odpowiedniej instytucji wiarygodność osoby pukającej do drzwi; nie przekazywać żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy przez osoby pośredniczące. W sytuacji, gdy osoba staje się natarczywa, natychmiast należy zadzwonić na policję lub zaalarmować otoczenie. 

Policjantka na spotkaniu odpowiedziała też na szereg pytań zainteresowanych seniorów, którzy w związku z głównym tematem spotkania - ich bezpieczeństwem - dzielili się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami. Na zakończenie mundurowa rozdała wszystkim seniorom ulotki, informujące jak ustrzec się przed oszustami oraz co zrobić gdy zgubimy dokumenty.


 

 

Powrót na górę strony