ODPRAWA ROCZNA W PUCKIEJ KOMENDZIE
W czwartek w Komendzie Powiatowej Policji w Pucku odbyła się roczna odprawa służbowa z udziałem Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku insp. Ewy Pachury. Na odprawie podsumowano i omówiono wyniki jednostki za rok ubiegły i przedstawiono priorytety do realizacji na rok 2019. Inspektor Rafał Kwapisiewicz podziękował również za zaangażowanie w wykonywaniu swoich obowiązków przez wszystkich funkcjonariuszy i pracowników Policji.
W czwartek (24 stycznia br.) o godz. 11.00 policjanci i pracownicy komendy powiatowej w Pucku gościli Zastępcę Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku insp. Ewę Pachurę, która uczestniczyła w odprawie rocznej puckich policjantów. Ponadto w spotkaniu wziął udział również Prokurator Rejonowy w Pucku Jacek Chmielewski. Komendant Powiatowy Policji w Pucku omówił całoroczną pracę poszczególnych komórek organizacyjnych.
W na terenie działania Komendy Powiatowej Policji w Pucku odnotowanow których rannych zostały 73 osoby, czyli mniej o 19 osób w odniesieniu do roku 2017. W odniesieniu do roku 2017 wypadkowość zmalała o 24 zdarzenia. Ponadto policjanci pracowali przy 708 kolizjach, w odniesieniu do roku 2017 odnotowano o 34 kolizje mniej.
W zakresie uzyskanych wyników przez policjantów ruchu drogowego należy wymienić zwiększoną ilość przeprowadzonych badań na zawartość alkoholu tj. 40740 w odniesieniu do 2017 roku o 2943 kontroli więcej. Mundurowi wykryli 64 kierujących pod wpływem alkoholu , 7 osób poszukiwanych oraz 7 osób na gorącym uczynku przestępstw z wyłączeniem przestępstw komunikacyjnych. W minionym roku w powiecie puckim odnotowano 18 zdarzeń z udziałem nietrzeźwego kierującego, tj. 1 wypadek – 1 osoba ranna , 17 kolizji.
Najczęściej spotykanym rodzajem zdarzenia drogowego było zderzenie się pojazdów boczne
(247 zdarzeń) i zderzenie się pojazdów tylne ( 185 zdarzeń) z innych niesprecyzowanych przyczyn odnotowano 65 zdarzeń. Miejsca, w których najczęściej dochodziło do zdarzeń drogowych zostały objęte przez mundurowych szczególnym nadzorem zarówno podczas codziennej służby i dokonywanych w tych miejscach pomiarów prędkości, a także w trakcie wzmożonych działań kontrolno - represyjnych.
W 2018 roku policjanci realizowali ,,Powiatowy Program Poprawy Bezpieczeństwa Pieszych w Ruchu Drogowym na 2018-2020 ”, w ramach którego zmniejszył się poziom represji wobec pieszych popełniających wykroczenia, a także w stosunku do kierujących naruszających przepisy o zachowaniu się wobec pieszych w stosunku do 2017 roku.
Funkcjonariusze wydziału prewencji przeprowadzili 12906 interwencji z czego 4379 w miesiącach sezonu letniego tj. lipiec-sierpień , ukarano 732 osób mandatami karnymi za popełnione wykroczenia porządkowe i alkoholowe.
W kategorii przestępstw bójek i pobić skuteczność w wykrywalności śledczych wyniosła 100%. Ponadto wykrywalność w zakresie przestępczości wzrosła, a jeżeli chodzi o wykrycie sprawców przestępstw uszkodzenia mienia to policjanci w tym zakresie także zwiększyli swoją skuteczność w porównaniu do ubiegłego roku.
Odprawa roczna była doskonałą okazją do podsumowania funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W minionym roku na terenie powiatu puckiego odnotowano 597 zgłoszeń o różnego rodzaju zagrożeniach, co pokazuje, że aplikacja cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców naszego powiatu i jest z powodzeniem wykorzystywana do wymiany informacji. Każde ze zgłoszeń zostało przez policjantów zweryfikowane i sprawdzone. Potwierdzonych zostało 270 sygnalizowanych zagrożeń z czego najwięcej z kategorii: „nieprawidłowe parkowanie” – 175 zgłoszeń, "przekroczenie dozwolonej prędkości" - 145 zgłoszeń i „spożywanie alkoholu” – 84 zgłoszenia.
W 2018 roku w ramach działalności profilaktycznej, puccy funkcjonariusze angażowali się również w szereg innych działań i inicjatyw zmierzających do poprawy bezpieczeństwa w powiecie. Spotkania z dziećmi, młodzieżą, seniorami-debaty społeczne, spotkania środowiskowe z mieszkańcami to stałe elementy pracy funkcjonariuszy w zakresie profilaktyki.
W toku wczorajszej odprawy następnie zajęli głos Komendant Powiatowy Policji w Pucku – insp. Rafał Kwapisiewicz, który podziękował podwładnym za wkład i zaangażowanie w codzienną służbę, a także Prokurator Rejonowy w Pucku Jacek Chmielewski, dziękujący funkcjonariuszom za owocną współpracę.
Podsumowując pracę i wyniki osiągnięte w ubiegłym roku przez pucką jednostkę, insp. Ewa Pachura podziękowała wszystkim funkcjonariuszom i pracownikom cywilnym za zaangażowanie i pracę na dobrym poziomie oraz przedstawiła kierunki i priorytety pracy na rok obecny.