Wiadomości

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa – podsumowanie współpracy ze społeczeństwem w pierwszej połowie roku

Data publikacji 02.07.2020

W pierwszej połowie roku za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń internauci zaznaczyli 383 miejsca w powiecie puckim, w których ich zdaniem dochodzi do różnego rodzaju nieprawidłowości. W większości zgłoszenia dotyczyły nieprawidłowego parkowania. Zachęcamy do korzystania z tych sprawdzonych już wielokrotnie form kontaktu. Policjanci weryfikują każdy taki sygnał i podejmują konkretne działania.

Od 1 stycznia do 30 czerwca 2020 roku policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pucku odnotowali 383 miejsca na naszym terenie, które zostały naniesione przez internautów na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wspomniana aplikacja KMZB cieszy się dużą popularnością. Mieszkańcy aktywnie informują Policję o pojawiających się zagrożeniach. Dzięki takiej współpracy funkcjonariusze mogą skutecznie zadziałać nawet w sytuacji, gdy danego zagrożenia bezpośrednio nie widać lub występuje co pewien czas.

Do najczęstszych nieprawidłowości wskazywanych przez internautów od początku roku zaliczyć można nieprawidłowe parkowanie – 165 zgłoszeń. Internauci nanieśli na mapie zgłoszenia dotyczące również spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych – 61 zgłoszeń. Pojawiły się też sygnały dotyczące przekraczania dozwolonej prędkości na drogach powiatu puckiego – 83 zgłoszenia. Znaczna część naniesionych na mapę zgłoszeń pokrywała się i dotyczyła tych samych miejsc, co było dodatkowym sygnałem dla stróżów prawa, a zarazem potwierdzeniem na to, że dany rejon może być zagrożony.

W związku z naniesionymi na mapę zgłoszeniami, policjanci sprawdzają każdy z otrzymanych sygnałów. Po potwierdzeniu danego zgłoszenia policjanci obejmują wskazane miejsce nadzorem. Po potwierdzeniu sygnałów kwestie nieprawidłowych parkowań i bezpieczeństwa w ruchu drogowym funkcjonariusze omawiają również na komisjach bezpieczeństwa ruchu drogowego. Pamiętajmy, że przez nasze źle zaparkowane pojazdy, np. po obu stronach jezdni lub w bramach wjazdowych do posesji, tarasujemy przejazd służbom ratunkowym lub mieszkańcom.

Podsumowując statystyki dotyczące Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa puccy policjanci zachęcają do współpracy i korzystania z tej internetowej aplikacji. Dzięki współdziałaniu oraz wymianie informacji pomiędzy mieszkańcami a mundurowymi skuteczniej osiągnie się wymierne efekty zmierzające do poprawy naszego wspólnego bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania.

 

 

Powrót na górę strony