„BEZPIECZNY PRZEJAZD-SZLABAN NA RYZYKO” – Policjanci dbają o bezpieczństwo
Dzisiaj policjanci z puckiej komendy wspólnie z przedstawicielami PKP Polskich Linii Kolejowych oraz ze Strażą Ochrony Kolei po raz kolejny prowadzili akcję „Bezpieczny przejazd-Szlaban na ryzyko!”, tym razem na przejeździe kolejowym w Pucku przy ulicy Wejherowskiej. Celem tej akcji jest ograniczenie liczby zdarzeń na przejazdach kolejowych oraz edukacja uczestników ruchu drogowego na rzecz bezpiecznych zachowań.
Dzisiaj policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pucku po raz kolejny wspólnie z przedstawicielami kolei oraz ze Strażą Ochrony Kolei prowadzili akcję „Bezpieczny przejazd-Szlaban na ryzyko!”, tym razem na przejeździe kolejowym w Pucku przy ulicy Wejherowskiej. W ramach tej akcji mundurowi oraz przedstawiciele Kolei monitorowali zachowania uczestników ruchu związane m.in. z ignorowaniem znaku STOP czy wjazdem na przejazd pomimo włączonej sygnalizacji ostrzegawczej lub zamykających się rogatek. Pomimo, że wypadki na przejazdach kolejowych w ogólnej statystyce wypadków drogowych nie stanowią dominującej pozycji, to jednak z uwagi na okoliczności w jakich do nich dochodzi, a przede wszystkim z uwagi na to, że charakteryzują się tragicznymi skutkami, bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych pozostaje pod nadzorem Policji oraz innych właściwych służb.
Podczas dzisiejszych działań stróże prawa zwracali uwagę na osoby, które pokonują szlak kolejowy, czy robią to w sposób bezpieczny i czy swoim zachowaniem nie stwarzają zagrożenia dla ruchu. Rozmawiali także z kierowcami o stosowaniu się do sygnalizacji świetlnej i opuszczonych zapór oraz zatrzymywaniu się przed znakiem „Stop”. Podczas akcji rozdawane były również ulotki edukacyjne.
Pamiętajmy, chwila nieuwagi, ignorowanie przepisów drogowych, wjazd na przejazd przy zamkniętych rogatkach oraz przechodzenie przez tory w miejscach do tego nie wyznaczonych nie tylko jest surowo zabronione, ale naraża na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia.
Podczas akcji policjanci reagowali także wobec osób, które nie przestrzegały obostrzeń związanych z COVID-19. Funkcjonariusze przypominali o obowiązku zachowania półtorametrowego odstępu od innych osób, a także o tym, że maseczki są nadal konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych m.in. w sklepach, autobusach czy tramwajach oraz w miejscach gdzie panuje ścisk i nie ma możliwości zachowania bezpiecznego odstępu od innych osób.