Wiadomości

Kulig i jazda samochodem po lodzie w świetle obowiązujących przepisów

Data publikacji 20.01.2021

Zima za oknem to doskonała okazja, by wypoczywać na świeżym powietrzu. Niestety, nie brakuje amatorów jeżdżenia na łyżwach po zamarzniętych akwenach oraz kierowców, którzy jeżdżą po lodzie samochodami. Finał takiej przejażdżki może być tragiczny. Policjanci apelują o szczególną rozwagę i ostrożność poruszając się po zamarzniętych akwenach!

Policjanci z Pucka przestrzegają kierowców przed praktykami wjeżdżania samochodami na zmarznięte zbiorniki wodne. Kierowcy wjeżdżający autami na zamarznięte rzeki, jeziora czy też inne akweny muszą liczyć się z utratą zdrowia i życia, a w najlepszym przypadku utratą samochodu. Zanim wjedziesz na lód samochodem zadaj sobie pytanie „czy warto ryzykować” i „co może być konsekwencją takiego zachowania”.

Jazda autem po lodzie w świetle obowiązujących przepisów

Policja nie ma możliwości prawnych, aby karać kierowców za samą jazdę po tafli jeziora, ponieważ nie jest ona zabroniona. Funkcjonariusze mogą jednak korzystać z innych przepisów prawa.

Kierowca wjeżdżający na jezioro może być ukarany za to, że złamał zakaz wjazdu na plażę albo jechał przez las, park krajobrazowy czy rezerwat przyrody wbrew obowiązującemu zakazowi, o czym mówią przepisy Ustawy o ochronie przyrody. Żadna bowiem droga publiczna nie prowadzi bezpośrednio do samego jeziora.

Policjanci mogą także skorzystać z przepisów kodeksu karnego. Jeśli zatem kierowca swoją jazdą powoduje zagrożenie zdrowia lub życia innych osób może zostać ukarany karą więzienia do 5 lat. Ścigający się po lodzie kierowca może stwarzać niebezpieczeństwo dla pasażerów, ale także dla innych osób znajdujących się na lodzie, np. jeżdżących na łyżwach, czy wędkarzy.

Co o kuligu mówią przepisy?

Warto też przytoczyć przepisy mówiące o organizowaniu kuligu. Przepisy kodeksu drogowego zabraniają kierującemu m.in. „ciągnięcia za pojazdem osoby na nartach, sankach, wrotkach lub innym podobnym urządzeniu”. Oznacza to, że nie wolno organizować kuligów ciągniętych przez samochód na drogach publicznych, drogach oznaczonych znakami strefach ruchu oraz w strefach zamieszkania. Warto przy tym pamiętać, że także część dróg polnych ma status dróg publicznych.

A zatem kierowca, który ciągnie samochodem kulig z sankami po drodze publicznej popełnia wykroczenia, za które grozi mandat w wysokości do 500 złotych i 6 punktów karnych.

Ze względu na bezpieczeństwo osób poruszających się po zamarzniętych akwenach policjanci apelują, aby takie przypadki zgłaszać na policję dzwoniąc pod numer telefonu 112 lub 997. Taki telefon może zapobiec tragedii.

  • Lampa sygnalizacyjno-ostrzegawcza  z napisem Policja
Powrót na górę strony