Nie bądź obojętny wobec osób bezdomnych i potrzebujących pomocy - dzwoniąc możesz uratować ludzkie życie
Znaczne spadki temperatur stwarzają potencjalne zagrożenie dla życia i zdrowia osób bezdomnych, nietrzeźwych, w podeszłym wieku i samotnych. Nie przechodźmy obojętnie obok osób nocujących na klatkach schodowych, w opuszczonych budynkach, w okolicach śmietników, czy ogródków działkowych lub nietrzeźwych, narażonych na działanie niskiej temperatury. Każdy taki przypadek można zgłaszać policji, straży miejskiej lub pracownikom ośrodka pomocy społecznej. Może to zapobiec tragedii.
W związku z trwającym okresem zimowym, podczas którego dochodzi do znacznego spadku temperatury powietrza, istotna jest konieczność zwrócenia szczególnej uwagi na problemy osób narażonych na wychłodzenie, tj. osób bezdomnych, nieporadnych życiowo, starszych czy incydentalnie znajdujących się w okolicznościach zagrażających ich życiu i zdrowiu.
Puccy funkcjonariusze apelują o informowanie Policji o każdej osobie zagrożonej wychłodzeniem. Najczęściej są to osoby bezdomne, które nocują na klatkach schodowych, w wiatach śmietnikowych, pustostanach, piwnicach lub ogrodach działkowych. Nie bądźmy obojętni dla tych osób, być może nasza pomoc przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie. Informacje można przekazywać na numer telefonu alarmowego 112 lub do najbliższej jednostki policji.
Policjanci przypominają, że każdego roku odnotowuje się w Polsce przypadki zgonów osób bezdomnych i samotnych, których przyczyną jest wychłodzenie organizmu. Dlatego wzorem lat ubiegłych funkcjonariusze podejmują działania prewencyjne, zmierzające do tego, by takich przypadków było jak najmniej i aby każdy, kto potrzebuje pomocy, taką pomoc otrzymał. Policjanci na bieżąco kontrolują miejsca, gdzie mogą przebywać bezdomni. Zwracają również w tym okresie uwagę na osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu, gdyż to właśnie one są najbardziej narażone na wychłodzenie organizmu.
Wszystkie działania mają charakter pomocowy i w związku z tym policjanci, w trakcie wykonywania obowiązków służbowych, udzielają informacji oraz wszelkiej pomocy w dotarciu do placówek pomagających bezdomnym oraz innym osobom wymagającym opieki.
PAMIĘTAJMY
Kilkustopniowy mróz może okazać się zabójczy, a jeden telefon może uratować czyjeś życie.