Policjanci z Pucka pomogli kierowcy z udarem mózgu
Bardzo często funkcjonariusze z drogówki jako pierwsi docierają na miejsca poważnych wypadków drogowych, gdzie udzielają pierwszej pomocy przedmedycznej osobom poszkodowanym. Tym razem pomogli 70-letniemu kierowcy, który miał udar mózgu, w trakcie jazdy spowodował kolizję po czym odjechał z miejsca zdarzenia aby po chwili się zatrzymać i wypaść z auta na ulice. Policjanci drogówki zareagowali natychmiast, pomogli mu wsiąść do radiowozu monitorując jego funkcje życiowe do czasu przyjazdu karetki. Mężczyzna trafił do szpitala a jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo .
Wczoraj około godziny 07.30 oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Pucku otrzymał zgłoszenie o nietrzeźwym kierowcy peugeota, który miał poruszać się ulicami w centrum miasta. Mundurowi z drogówki natychmiast ruszyli na poszukiwanie pojazdu opisanego przez informującego. Na ulicy Placu Obrońców Wybrzeża w Puck policjanci zauważyli opisany pojazd a obok niego na jezdni leżał mężczyzna. Ci widząc to zareagowali natychmiast.
Wybiegli z radiowozu i rozpoczęli udzielanie mężczyźnie pierwszej pomocy przedmedycznej. W jej trakcie mężczyzna miał ewidentnie sparaliżowane częściowo ciało i nie pamiętał co się przed chwilą wydarzyło. Policjanci od razu zorientowali się, że zachowanie mężczyzny może być związane z udarem, a zaobserwowane objawy świadczyły o zagrożeniu życia mężczyzny.
Stróże prawa pomogli wsiąść mężczyźnie do radiowozu, następnie wezwali karetkę pogotowia cały czas sprawdzając jego stan zdrowia. Badanie na zawartość alkoholu wykazało, że jest trzeźwy. Na szczęście po kilkudziesięciu minutach jego stan się poprawił i został przekazany karetce pogotowia.
Przypuszczenia policjantów potwierdził lekarz pogotowia, który stwierdził, iż mężczyzna doznał udaru mózgu. Mężczyzna trafił do szpitala.
Szybkie działania policjantów i udzielona pomoc przedmedyczna, pozwoliły uratować życie 70-letniego mieszkańca Pucka.
Przy udarze mózgu liczy się każda minuta. Im szybciej chory trafi pod opiekę lekarzy, tym większe szanse na powrót do zdrowia.
Warto pamiętać o typowych objawach udaru takich jak:
- jednostronne osłabienie albo drętwienie kończyn
- zaburzenia w rozumieniu mowy lub niemożność wypowiadania słów
- bardzo niewyraźne mówienie (bełkotanie)
- zaburzenia widzenia, zwłaszcza w jednym oku
- niepewny chód, jak u pijanego
- ostry, kłujący ból głowy, zdecydowanie silniejszy od typowego
Jeżeli zauważymy te objawy u siebie bądź u naszych bliskich należy natychmiast powiadomić pogotowie ratunkowe!