Wiadomości

Puccy dzielnicowi informują o zmianie przepisów związanych z opieką nad zwierzętami

Data publikacji 08.04.2021

Posiadanie psa wiąże się z obowiązkami, jakie nakłada prawo na właściciela czworonoga. Należy pamiętać, że za zachowanie psa zawsze odpowiada jego właściciel. Szkody, które czynią psy, wynikają z błędów popełnianych przez ludzi — np. chowanie nieodpowiedniej rasy psa w domu, nieprzestrzeganie szczepień, niewłaściwe warunki bytowe dla psa, brak szkoleń i dyscypliny. Jeżeli jesteś właścicielem psa pamiętaj, że brak wyobraźni może doprowadzić do tragedii! Ponadto puccy dzielnicowi informują, że od 10 kwietnia zmieniają się przepisy związane z opieką nad zwierzętami. Za brak smyczy czy kagańca będzie groził mandat.

Od 10 kwietnia zmianie ulegną przepisy dotyczące opieki nad zwierzętami. Nieodpowiedzialnym właścicielom psów niespełniającym wymogów bezpieczeństwa będą grozić wyższe mandaty karne.

Dzielnicowi zwracają się z apelem do wszystkich mieszkańców powiatu puckiego o dołożenie wszelkich starań i wykazanie szczególnej troski, aby ich pupile nie pozostawały bez opieki, a w szczególności nie biegały bez nadzoru po terenach ogólnodostępnych i uczęszczanych przez inne osoby.

Zgodnie z nowymi regulacjami prawnymi za niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia będzie grozić mandat w wysokości od 50 do 250 złotych.

Wyższy mandat w wysokości 500 złotych będzie mógł być nałożony na osoby, które nie zachowały zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, stwarzając swoim zachowaniem niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka.

Kontrole dzielnicowych

Policjanci apelują do właścicieli czworonogów o odpowiedzialne postępowanie ze zwierzętami i odpowiednią opiekę nad nimi. W szczególności zwracanie uwagi na właściwe zabezpieczenie kojców, ogrodzeń oraz aktualne szczepienia ochronne.

Trzymanie psa na uwięzi jest zabronione, jeżeli ma to miejsce nieprzerwanie przez całą dobę. Nowe przepisy zabraniają trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby. Trzymanie zwierzęcia na uwięzi zawsze musi spełniać pewne warunki. Mianowicie uwięź – np. łańcuch – nie może powodować uszkodzenia ciała lub cierpień zwierzęcia oraz gwarantować mu możliwość niezbędnego ruchu. W przypadku psa uwiązanego na łańcuchu jego długość nie może być krótsza niż 3 metry. Wszystkie te aspekty będą sprawdzali dzielnicowi w ramach obchodu swojego rejonu.

Pamiętajmy, że za zachowanie psa zawsze odpowiada jego właściciel. Szkody, które czynią psy, wynikają z błędów popełnianych przez ludzi — np. chowanie nieodpowiedniej rasy psa w domu, nieprzestrzeganie szczepień, niewłaściwe warunki bytowe dla psa, brak szkoleń i dyscypliny. Jeżeli jesteś właścicielem psa pamiętaj, że brak wyobraźni może doprowadzić do tragedii!

Powrót na górę strony