Wiadomości

Opiekujmy się seniorami

Data publikacji 11.05.2021

Policjanci w trosce o bezpieczeństwo apelują do osób zajmujących się seniorami o uważniejszą opiekę. Jak wskazuje doświadczenie, wiele z tych osób to osoby, dotknięte chorobami charakterystycznymi dla podeszłego wieku, jak demencja, choroba Alzheimera czy zaburzenia pamięci. Nie dostateczna opieka oraz czynniki zdrowotne mogą się przyczynić potencjalnemu zaginięciu osoby starszej, które nierzadko stwarza realne okoliczności zagrażające jej życiu i zdrowiu.

Najczęstszymi przyczynami zaginięć w przypadku starszych osób zazwyczaj są:

Choroba – bardzo często osoby starsze cierpią na zaburzenia demencyjne związane z chorobą Alzheimera, przebytymi wylewami, czy zawałami czy też wynikającymi z samego podeszłego wieku. W związku z tym po prostu nie pamiętają drogi powrotnej do domu, nie potrafią też zapytać o drogę ani skorzystać z udzielonych im wskazówek. Wypadek – z racji wieku zwiększona jest urazowość i wypadkowość, a po trafieniu do szpitala nie zawsze osoba starsza jest w stanie powiedzieć kim jest oraz kogo powiadomić o zaistniałej sytuacji.

 

Zapobieganie – ważne zasady:

 

1. Jeśli osoba starsza cierpi na zaburzenia pamięci warto w jej odzież wszyć „metki” z danymi kontaktowymi, warto dodać informację o chorobach czy przyjmowanych lekach ratujących życie.

2. Jeśli osoba przyjmuje leki, szczególnie te ratujące życie, należy dopilnować aby zawsze je miała przy sobie.

3. Warto zadbać, aby osoba starsza wychodząc z domu miała przy sobie telefon z wpisanymi danymi do najbliższych. Ważne, aby był to telefon z baterią o długim czasie pracy.

4. Warto rozważyć zaopatrzenie osoby starszej w specjalny lokalizator pozwalający na szybkie zlokalizowanie miejsca przebywania czy tez przekazujący informację o opuszczeniu rejonu zdefiniowanego jako bezpieczny.

5. Dobrze jest wiedzieć jaką garderobę posiada nasz bliski, tak abyśmy potrafili opisać jej wygląd w przypadku zagubienia.

6. Jeśli nasz senior mieszka sam, należy co najmniej raz dziennie nawiązać kontakt, uczulić sąsiadów aby zwracali uwagę na niepokojące sygnały.

7. Warto znać miejsca, w które zwyczajowo udaje się nasz bliski np. na spacery czy zakupy.

 

Działanie po zaginięciu:

 

1. Niezwłocznie powiadom najbliższą jednostkę Policji.

2. Przygotuj jak najwięcej informacji na temat seniora – jak był ubrany, gdzie zazwyczaj wychodził, jaki jest jego stan zdrowia.

3. Przeszukaj najbliższą okolicę, pokaż zdjęcie osoby zaginionej w okolicznych sklepach.

4. Sprawdź adresy znajomych, rodziny informując ich o zdarzeniu, zaangażuj ich do pomocy.

 

Powrót na górę strony