Profilaktyka

Wyjazd na urlop, długi weekend czy święta


Wyjazd na urlop, długi weekend czy święta - tu znajdziejsz wiele ciekawych porad


Policjanci przypominają kierujacym, że prowadząc swój samochód odpowiadają nie tylko za własne bezpieczeństwo, ale też za bezpieczeństwo swoich najbliższych i wszystkich innych współuczestników ruchu drogowego. Niewłaściwe zachowania czy decyzje podczas jazdy znacząco mogą wpłynąć na bezpieczeństwo. Pieszym zaś, że są tzw. "niechronionymi" uczestnikami ruchu drogowego. W konfrontacji z pojazdem ich szanse na przeżycie oceniane jest jako znikome. Już przy prędkości 50 km/h, uderzenie samochodu w pieszego z reguły powoduje jego śmierć.

 

Statystyki policyjne jednoznacznie wskazują, że najczęstszą przyczyną wypadków i kolizji drogowych jest m.in. nadmierna prędkość, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niezapinanie pasów bezpieczeństwa oraz nieprawidłowe wykonywanie manewrów: wyprzedzania, omijania i wymijania. Dlatego apelujemy o zachowanie wszelkiej ostrożności podczas kierowania pojazdami, a przede wszystkim stosowania się do przepisów ruchu drogowego. Jedź ostrożnie, a napewno dojedziesz szczęśliwie do celu.

 

Niżej przedstawiamy kilka istotnych informacji jakich należy przestrzegać zanim wyruszymy w dłuższą drogę:

  • Nie wyjeżdżaj w drogę zmęczony lub niewyspany. Jazda spowoduje, że poczujesz jeszcze większą senność. Wypadki polegające na zjechaniu kierowcy na pas ruchu dla przeciwnego kierunku, mają miejsce przeważnie z powodu zaśnięcia za kierownicą. Decydują o tym ułamki sekund.
  • Samochód powinien być właściwie przygotowany do podróży, a to obejmuje nie tylko sprawdzenie hamulców, świateł, ciśnienia w oponach itd., lecz również dobrze zaplanowany załadunek bagażu. Pakunki nie mogą zasłaniać widoku kierowcy ani w żaden inny sposób utrudniać mu prowadzenia samochodu. Nie powinny łatwo się przesuwać.
  • Przez całą drogę należy koniecznie mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Dopilnować trzeba, aby rodzina także jechała w pasach, a małe dziecko w specjalnym foteliku. To nie tylko wymóg prawny. To często wybór między życiem a śmiercią.
  • Jeśli czujesz się zmęczony zrób koniecznie przerwę w kierowaniu. Kilku lub kilkunasto minutowa przerwa nie wpłynie znacząco na ogólny czas podróży, ale jej brak może spowodować, że droga skończy się szybciej niż planowałeś.
  • Zatrzymuj się w bezpiecznych miejscach, najlepiej na wyznaczonych parkingach. Jedną z przyczyn wypadków drogowych jest najechanie pojazdu na stojący na jezdni inny pojazd.
  • Nadmierna prędkość, czy niebezpieczne wyprzedzanie, gdy już coś wyjdzie źle, przeważnie kończą się tragicznie.
  • Pod żadnym pozorem nie wolno siadać za kierownica po wypiciu nawet najmniejszej ilości alkoholu.
  • Pamiętaj, że po wypiciu nawet jednego, czy dwóch kieliszków wódki zwiększa się ryzyko wypadku. Już sam fakt prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości to przestępstwo z art. 178a Kodeksu karnego, za popełnienie którego można stracić wolność na 2 lata i utracić prawo jazdy. Poza tym, czy warto narażać siebie i innych?


Powrót na górę strony